Latvijas Reģionu Apvienības un Vecmīlgrāvja attīstības biedrības tikšanās: diskusijas par prioritāriem jautājumiem un apkaimes attīstības virzieniem
Autors: Villiams Kursītis – Vrobļevskis. LRA Rīgas nodaļa. Rīgas Apkaimju iedzīvotāju centra – Centra punkta koordinators.
Latvijas Reģionu Apvienība (LRA) pārstāvji – Romualds Ražuks, LRA Rīgas nodaļas vadītājs; Valdis Gavars, Rīgas domes deputāts un Villiams Kursītis-Vrobļevskis, LRA Rīgas nodaļas biedrs – tikās ar Vecmīlgrāvja attīstības biedrību, lai pārrunātu apkaimes aktuālās vajadzības un izvirzītu prioritātes Vecmīlgrāvja ilgtermiņa attīstībai. Šī diskusija parādīja, cik svarīgi ir pārdomāti un mērķtiecīgi risinājumi, kas skar iedzīvotāju ikdienas dzīves kvalitāti, drošību un piederības sajūtu.
Vecmīlgrāvja ģeogrāfiskā izvietojuma un dzelzceļa infrastruktūras dēļ apkaimes iedzīvotāji ir ierobežoti evakuācijas iespēju ziņā, jo pašlaik pastāv tikai viens dzelzceļa šķērsojums. Apkaimē atrodas arī kritiskās infrastruktūras objekts – Rīgas osta, kas rada potenciālus drošības riskus. Ja būtu nepieciešama steidzama evakuācija, vienīgais pieejamais maršruts varētu radīt sastrēgumus un kavējumus, apdraudot iedzīvotāju drošību. Tāpēc ir steidzami nepieciešams jauns dzelzceļa šķērsojums, lai nodrošinātu apkaimei alternatīvu un drošāku evakuācijas maršrutu.
Papildus infrastruktūras uzlabojumiem, Vecmīlgrāvja civilā aizsardzība kā Rīgas civilās aizsardzības plāna daļa ir jāintegrē ar ostas civilās aizsardzības plānu un atbildīgajiem dienestiem. Tieši osta, kā augsta riska objekts, var radīt īpašus apdraudējumus apkārtējiem iedzīvotājiem, tāpēc nepieciešama cieša sadarbība starp pašvaldības un ostas dienestiem. Šāda kopdarbība ne tikai uzlabotu iedzīvotāju drošību ostas apdraudējumu gadījumos, bet arī nodrošinātu efektīvāku rīcību un koordināciju citu iespējamu katastrofu apstākļos, sekmējot drošību un savlaicīgu evakuāciju.
Pašreizējā skolu reforma ir izraisījusi iedzīvotāju bažas par iespējamu izglītības iestāžu reorganizāciju Vecmīlgrāvja apkaimē, īpaši attiecībā uz Rīnužu vidusskolu un 31. vidusskolu. 31. vidusskola, kurai ir sena vēsture un tradīcijas, tiek uzskatīta par nozīmīgu latvisko vērtību un vietējās kultūras glabātāju. Tā veicina kopienas identitāti un piederības sajūtu, kas ir būtiski, lai stiprinātu vietējo iedzīvotāju saikni ar apkaimi.
Iedzīvotāji uzskata, ka vērtīgi būtu 31. vidusskolu apvienot ar Rīnužu vidusskolu, saglabājot abām skolām raksturīgās vērtības un izglītības iespējas Vecmīlgrāvī. Šāda apvienošana nodrošinātu vietējiem bērniem iespēju mācīties tuvumā, vienlaikus saglabājot latvisko mantojumu un tradīcijas, ko jau vairāk nekā gadsimtu uztur Augusta Dombrovska ieguldījums.
Šo skolu saglabāšana un apvienošana būtu nozīmīga ne tikai izglītības, bet arī vietējās identitātes stiprināšanai, saglabājot latviskās vērtības, kuras iedzīvotāji uzskata par neatņemamu Vecmīlgrāvja kultūras mantojuma daļu. Šis risinājums veicinātu vietējo kopienas vienotību un lepnumu par savu apkaimi, vienlaikus nodrošinot stabilu pamatu izglītības un kultūras attīstībai.
Vēsturisko apkaimes robežu izmaiņu rezultātā privātmāju rajons pie Draudzības ielas, kas agrāk ietilpa Vecmīlgrāvī. Iedzīvotāji uzskata, ka ir nepieciešams pārskatīt apkaimes robežas un atgriezt šo privātmāju apbūves teritoriju Vecmīlgrāvja sastāvā. Šīs robežu korekcijas palīdzētu stiprināt kopienas sajūtu, ļaujot šīs teritorijas iedzīvotājiem atkal būt pilnvērtīgā apkaimes sastāvā. Iedzīvotāji akcentē, ka šīs izmaiņas ir būtiskas, lai Vecmīlgrāvja robežas atspoguļotu tā vēsturisko un kultūras identitāti, ko gadu desmitiem uzturējušas vietējās ģimenes.
Kaut arī Vecmīlgrāvja iedzīvotāji atzinīgi vērtē līdzšinējo sadarbību ar Rīgas ostu, tomēr bieži vien saskaras ar trokšņiem, kas traucē ikdienas mieru un samazina dzīves kvalitāti. Ostas darbības radītie trokšņi, kas īpaši izteikti vakaros un nakts laikā, ietekmē iedzīvotāju atpūtu un komfortu savās mājās. Lai gan sadarbība ar ostu ir bijusi pozitīva un vērtīga, nepieciešama stingrāka kontrole un kopīgi risinājumi, lai samazinātu trokšņa ietekmi uz apkārtējo vidi un iedzīvotāju labsajūtu. Līdz ar apkaimes attīstību iedzīvotāji cer uz risinājumiem, kas ļautu ostas darbību un apkaimes dzīves ritmu sabalansēt.
Vecmīlgrāvja iedzīvotāji ir pauduši savu neapmierinātību ar pašvaldības līdzšinējo praksi iedzīvotāju iesaistīšanā lēmumu pieņemšanā. Šobrīd iedzīvotāju iesaiste ir fragmentāra un formāla, bieži vien iedzīvotāju viedoklis netiek pietiekami ņemts vērā infrastruktūras vai attīstības projektu agrīnajos posmos. Apkaimes iedzīvotāji uzsver, ka viņiem ir svarīgi būt ciešāk iesaistītiem šādos procesos jau no paša sākuma, lai pārliecinātos, ka projekti atbilst vietējo vajadzībām un apkaimes ilgtermiņa interesēm. Šāda iesaistes trūkuma dēļ iedzīvotāji nereti jūtas atstumti un liegti ietekmēt būtiskus lēmumus, kas skar viņu dzīves vidi.
Šī tikšanās izcēla aktuālo nepieciešamību pēc pārdomātas un uz apkaimi vērstas politikas, kas atbalsta vietējo iedzīvotāju intereses un stiprina Vecmīlgrāvja apkaimes identitāti. Latvijas Reģionu Apvienība turpinās dialogu ar biedrību un iedzīvotājiem, lai kopīgi veicinātu Vecmīlgrāvja ilgtspējīgu un līdzsvarotu attīstību.