Iedvesmas stāsts pēc Latvijas-Vācijas sadarbības foruma Berlīnē
Autors: Elīna Rasnace, LRA Ķekavas nodaļas vadītāja
Šī gada 15. oktobra vakarā Berlīnes radio sakaru tornis (der Funkturm Berlin) izgaismojās sarkanbalti sarkanās krāsās, jo Vāciju apmeklēja līdz šim lielākā Latvijas delegācija – vairāk kā 130 cilvēku no 16 Latvijas pašvaldībām, tajā skaitā arī uzņēmēji. Pasākumu organizēja Latvijas Republikas vēstniecība Vācijā, un to, savas darba vizītes ietvaros, apmeklēja arī Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.
Centrālais notikums bija 14. oktobra forums “Latvijas – Vācijas sinerģija: digitālās transformācijas virzītājspēks” (Latvian-German Synergy: Spearheading Digital Transformation). Pasākuma dalībniekiem bija iespēja gūt daudz vērtīgu un pieredzē balstītu ideju par dažādiem digitāliem risinājumiem. Pēc foruma Latvijas delegācija piedalījās pieņemšanā pie Latvijas Republikas vēstnieces Aldas Vanagas.
Nākamajā dienā, 15. oktobrī, Latvijas delegācijas dalībnieki devās uz digitalizācijai veltīto izstādi “Smart Country Convention”, kurā trīs dienu garumā piedalījās vairāk kā 15 000 uzņēmumu no 30 pasaules valstīm. Šajā izstādē bija iespējams iepazīties ar visdažādāko uzņēmumu sniegtajiem pakalpojumiem un piedāvātajiem instrumentiem valstu un pašvaldību ikdienas darba kvalitātes uzlabošanā.
Pasākuma laikā apstiprinājās pārliecība, ka dažādu tehnoloģiju, inovāciju un digitālu risinājumu ziņā Latvija no Vācijas neatpaliek, turklāt dažādu praktisku lietu ieviešanā ikdienas dzīvē Latvija ir pat dažus soļus priekšā. Tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, it īpaši mākslīgais intelekts. Secinājums – ļoti daudz no tā visa mēs varam izmantot valsts pārvaldes un pašvaldību administrācijas darba kvalitātes uzlabošanā, pakalpojumu pieejamībā, iedzīvotāju ērtību, infrastruktūras un daudzu citu jomu attīstībā.
Pats svarīgākais atslēgas vārds gan Latvijas – Vācijas foruma un vērienīgās izstādes laikā bija “sadarbība”. Sadarbība gan Latvijas uzņēmēju, pašvaldību, gan tuvāko sadraudzības valstu, tostarp Vācijas, mērogā. Jau šobrīd dažādi interesanti un noderīgi risinājumi ir izmēģināti un ieviesti gan lielākās, gan mazākās pašvaldībās, atliek tikai mācīties no šīs pieredzes un pielietot tos praksē.
Lielāki izaicinājumi digitālo tehnoloģiju straujajā attīstībā šobrīd ir kiberdrošība, personas datu aizsardzība un arī iedzīvotāju neuzticība elektroniska formāta pakalpojumiem, kā arī digitālajiem risinājumiem, priekšroku dodot cilvēciskajam faktoram. Šis faktors ļoti izteikti vērojams arī Vācijas mazajās pašvaldībās.
Secinājums ir viens – apvienojot digitālos risinājumus ar dažādu valstu un pašvaldību gūto pieredzi, ir iespējams īstenot daudz vērtīgu ideju, kas uzlabo ikdienu gan uzņēmējiem, gan valsts un pašvaldību administrācijām, gan iedzīvotājiem.